شاید بیشتر ما بر این باوریم كه سوپ و سالاد جزء پیش غذاها هستند و نمی‌توانیم به عنوان غذای اصلی روی آنها حساب كنیم اما زهره فكورصبور نظر دیگری دارد.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل - الناز دیمان: شاید بیشتر ما بر این باوریم كه سوپ و سالاد جزء پیش غذاها هستند و نمی‌توانیم به عنوان غذای اصلی روی آنها حساب كنیم اما زهره فكورصبور نظر دیگری دارد. او پس از این گفت‌وگو ما را متقاعد كرد كه سوپ اگر درست پخته شده و در آن از مواد غذایی با ارزش استفاده شود، یك غذای كامل است.

فكورصبور كه بازی در سریال‌ها و فیلم‌های مختلف در كارنامه كاری‌اش دیده می‌شود و سریال «دردسرهای عظیم2» با بازی او در ماه رمضان پخش شد، علاقه زیادی به انواع سوپ دارد و در پخت این غذا هم متبحر است. علاوه بر این زهره فكورصبور به سالاد، سبزیجات  و صیفی‌جات مختلف از جمله گوجه‌فرنگی هم علاقه دارد و به شما پیشنهاد می‌كند از این سبزی تابستانی بیشتر استفاده كنید. این بازیگر جوان معتقد است خانم‌ها باید خیلی حواس‌شان به نوع تغذیه‌شان باشد و همیشه از غذاهای سبك و مقوی استفاده كنند و این موضوع بازیگر و غیر بازیگر ندارد.

سوپ همه ذائقه‌ها را راضی می‌كند

انواع سوپ را دوست دارم و غذای مورد علاقه من هستند. سوپ غذایی سبك و خوشمزه است و تنوع زیادی هم دارد. مردم ما معمولا فكر می‌كنند سوپ مناسب احوال بیماران است اما در سایر كشورها سوپ‌ها به عنوان غذایی حتی كامل سرو می‌شود. سوپ‌ها به‌خاطر تنوعی كه در مواد غذایی داخل‌شان وجود دارد، برای انواع ذائقه‌ها مناسب هستند.

همه از دستپختم تعریف می‌كنند

اكثرا سوپ را یك پیش غذا می‌دانند ولی همین غذای ساده اگر درست پخت شود غذایی كامل است، به شرط آنكه بدانیم چه نوع سوپی برای چه سنی و چه اشخاصی مفید است و در آن باید از چه مواد غذایی استفاده شود. مثلا برای كودكان می‌توانیم از سوپ‌هایی كه حاوی سبزیجات وگوشت باشند، استفاده كنیم. همین‌طور برای نوجوانان سوپ‌هایی كه حاوی پروتئین‌هایی مانند قارچ و حبوبات هستند، مفید است. برای سالمندان هم سوپ غذایی سبك و مقوی به شمار می‌رود.

البته در كل این طور نیست كه غذاهاى دیگر را اصلا دوست نداشته باشم. مثلا غذاهایی که با بادنجان پخت می‌شوند مثل هلیم بادنجان، میرزا قاسمی و كشك بادنجان را خیلی دوست دارم و به قول معروف بد غذا نیستم (می‌خندد).

 فقط غذای سرماخورده‌ها نیست

شاید خیلى‌ها این موضوع را كه سوپ غذایی كامل است، قبول نداشته باشند. شاید هم من اشتباه كنم ولى من سوپ را یك غذاى كامل می‌دانم و فكر می‌كنم این غذا به‌خصوص برای وعده شام كه بعد از آن قراراست، استراحت كنیم و ترجیح می‌دهیم غذایی سبك و در عین حال مقوی و پرخاصیت صرف كنیم، عالی است.

 می‌توانیم در سوپ‌های‌مان از برنج، عدس و انواع سبزیجات مانند كلم، گوجه فرنگی، بروكلی، هویج، نخود سبز و. . . استفاده كنیم كه از نظر غذایی كاملا نیاز‌های بدن را تامین می‌كنند. با این وجود وقتی من به دوستانم می‌گویم غذای مورد علاقه‌ام سوپ است معمولا تعجب می‌كنند و می‌گویند «اینكه غذای سرماخورده‌هاست» (می‌خندد) یا «تو فصل گرما هم مگه میشه سوپ خورد!» اما من در جواب این دوستانم می‌گویم مگر همه غذاهایی كه ما می‌خوریم فصل مخصوص دارند. چرا غذای به این خوبی و كاملی را فقط باید برای فرد سرماخورده پخت؟ ضمن اینكه سوپ آنقدر انواع مختلف دارد كه شاید حتی خیلی از دوستان مزه خوب‌شان را تجربه نكرده باشند؛ آن هم به‌خاطر همین موضع‌گیری اشتباه!

درانواع سوپ می‌‌توان از مواد غذایی مختلف استفاده كرد. من معمولا سعی می‌كنم از پروتئین در سوپ‌هایم استفاده كنم. از مواد غذایی مثل سبزیجات و برنج و جو هم استفاده می‌كنم. البته همه روزهای هفته فقط سوپ نمی‌خورم! (می‌خندد).

غذاهای دیگری هم طی هفته استفاده می‌كنم و از تجربه كردن مزه‌های جدید و غذاهای متنوع لذت می‌برم. برای مهمان‌هایم هم همیشه سوپ می‌پزم و كنار غذایم همیشه سوپ هست، مخصوصا اگر در فصل پاییز و زمستان ‌مهمان داشته باشم چون معمولا در این فصول میل به صرف غذاهایی مانند سوپ و ‌آش كه داغ خورده می‌شوند، بیشتر است. مهمان‌هایم هم همیشه سوپ‌هایم را دوست دارند و كلی از دستپختم تعریف می‌كنند.

سالاد را فراموش نكنید

سالاد جزء جدا نشدنی از وعده‌های غذایی من است. سالاد‌ها هم انواع مختلفی دارند و می‌توان با یادگیری نحوه درست كردن‌شان هم به ارزش غذایی وعده‌های شام و ناهار اضافه كرد و هم میز غذا را زیبا‌تر و اشتها برانگیز‌تر كرد. من معمولا سعی می‌كنم سالادهایم از نظر غذایی كامل باشند مثلا در سالادهایم از تخم‌مرغ، مرغ و همچنین پنیرهای مخصوص استفاده می‌كنم.
 
آشپزی‌ام بدك نیست

فكر می‌كنم آشپز بدی نیستم. انواع غذاهای ایرانی را می‌توانم بپزم. هر مدل سوپى را كه بگویید بلدم درست كنم و حتى خیلى وقت‌ها در یخچال را باز می‌كنم ببینم چی داخلش دارم تا یك مدل سوپ جدید و ابداعی با آنها بپزم (می‌خندد). شخصا سوپ‌هایی را كه در آنها از تره‌فرنگی، پیاز و مرغ و سبزیجات استفاده شده باشد را بیشتر دوست دارم.

اگر سرماخورده باشم از ماهیچه هم در سوپ استفاده می‌كنم. حسن دیگر سوپ‌ها و آش‌ها در این است كه می‌توان مواد غذایی‌ را كه چندان باب میل‌مان نیست اما ارزش غذایی بالایی دارند، در آنها استفاده كرد، بدون آنكه مزه‌شان توی ذوق بزند. من می‌توانم داخل سوپ‌هایم این مواد غذایی (مثل كلم، لبو و شلغم) را بریزم و كسی هم متوجه نمی‌شود!

همه از دستپختم تعریف می‌كنند

دور فست فود را قلم بكشید

تمام سعی‌ام را می‌كنم كه تغذیه سالم و كاملی داشته باشم. خانم‌ها با بالا رفتن سن‌شان اگر تغذیه مناسبی نداشته باشند، مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند كم‌خونی و پوكی استخوان هستند و باید توجه داشته باشند كه مواد مغذی و ضروری مانند پروتئین، كلسیم و آهن حتما در مواد غذایی‌شان باشد.

چیزی كه در مورد نوع تغذیه امروز و به‌خصوص عادت غذایی بچه‌ها خیلی من را اذیت می‌كند، تمایل بیش از اندازه آنها به سمت غذاهای فست فود است. این غذاها ارزش غذایی پایینی دارند و چرب و پر از ادویه‌های ناسالم هستند و عوارض خطرناكی مانند چاقی در كودكی و كبد چرب و بیماری‌های دستگاه گوارشی و حتی سرطان را در پی دارند.

من رستوران رفتن را خیلی دوست دارم ولی حتما زمان انتخاب غذا در رستوران به سالم بودن آن توجه می‌كنم و اگر سالاد سفارش دهم، تاكید می‌كنم بدون سس و فقط با آبلیمو و كمی روغن زیتون سرو شود.

به جای رژیم‌ گرفتن از اضافه وزن پیشگیری كنیم

از آن دسته آدم‌هایی نیستم كه مدام در حال شمارش عدد كالری غذاهای‌شان هستند ولی سعی می‌كنم كم و كامل غذا بخورم. البته خیلی برایم مهم است كه چاق نشوم و بسیار روی این موضوع حساسم؛ تا جایی كه عده‌ای از نزدیكانم به من می‌گویند تو فوبیای چاقی داری (می‌خندد). به‌نظرم اگر مدتی تغذیه ناسالم داشته باشیم به سرعت ممكن است به سمت چاق شدن و اضافه وزن برویم كه طبعا برای هیچ‌كس خوشایند نیست. همه می‌دانیم لاغر شدن پروسه دشواری دارد؛ پس چه بهتر با مراعات نكات تغذیه‌ای و ورزش از چاقی پیشگیری كنیم.

غذاهایی ناسالم در پشت صحنه فیلم‌ها و سریال‌ها

متاسفانه غذاهایى كه در پشت صحنه فیلم‌ها و سریال‌ها استفاده می‌شوند، به‌شدت سنگین هستند. بعضى وقت‌ها كه دیگر گرسنگى خیلى فشار می‌آورد كمی از این غذاها می‌خورم اما اكثر مواقع براى خودم سالاد یا میوه می‌برم تا كمتر از این غذاهای چرب و سنگین استفاده كنم. موقع ضبط سكانس‌ها هم اگر قرار باشد غذا بخوریم، معمولا ماست‌های روی میز را تمام می‌كنم تا كمتر از این غذاها استفاده كنم (می‌خندد).

آب بهترین نوشیدنی من است

به‌شدت اهل نوشیدنی‌های طبیعی و مایعات هستم. اصلا از نوشابه‌ها و آبمیوه‌های آماده استفاده نمی‌كنم. در عوض میوه‌های هر فصلی را می‌خرم و با آنها نوشیدنی‌های خوشمزه درست می‌كنم. نوشیدنی‌ كه گاهی با غذا می‌خورم فقط آب است ولی در كل سعی می‌كنم به توصیه پزشكان عمل كنم و تا نیم ساعت قبل و پس از غذا نوشیدنی صرف نكنم. در مجموع لذت‌بخش‌ترین نوشیدنی من آب است.

زندگی بدون ورزش هرگز

من واقعا بدون ورزش نمی‌توانم زندگى كنم و از هر فرصتى كه برایم پیش بیاید استفاده می‌كنم و سراغ ورزش می‌ورم. شنا ورزش اصلی من است و حتی در این رشته نجات غریق هم بوده‌ام. شنا ورزشی مفرح و در عین حال سنگین است كه تقریبا تمام عضلات بدن در آن تحرك دارند.

غیر از شنا ورزش‌هایی مانند بدن‌سازی و یوگا را انجام می‌دهم و بسته به فصل اهل ورزش‌های دیگر هم هستم؛ مثلا در زمستان سراغ اسكی می‌روم. گاهی پیش می‌آید به‌خاطر گرفتاری یا كار نمی‌توانم ورزش كنم اما دراین روزها هم حتما یك ساعت پیاده‌روی می‌كنم یعنی حتی اگر موقعیت ورزش نداشته باشم، پیاده‌روی را فراموش نمی‌كنم.

همه از دستپختم تعریف می‌كنند

 گوجه فرنگی را مثل میوه بخوریم

این سال‌ها متاسفانه مدام خبر تاسفبار ابتلا به سرطان را بین افراد جامعه می‌شنویم. باید برای مقابله با این خطرجدی، سبك غذایی‌مان را نیز عوض كنیم و به سمت مواد غذایی برویم كه خاصیت ضدسرطان دارند. یكی از این مواد غذایی گوجه فرنگی است. در گوجه فرنگی آنتی اكسیدانی به نام لیكوپن وجود دارد كه خاصیت بسیار قوی ضدسرطانی دارد و می‌توانیم برای تهیه سوپ‌ها و سالاد‌های خوشمزه هم از آن استفاده كنیم.

یكی از میان‌وعده‌هایی كه من خیلی دوست دارم، گوجه‌فرنگی و پنیر است كه در صبحانه و عصرانه زیاد مصرف می‌كنم. غیر از این معمولا به جای رب گوجه از آب گوجه تازه استفاده می‌كنم. حتی خوب است عادت كنیم گوجه‌فرنگی خام را مانند میوه مصرف كنیم.

یك وعده غذایی را در چند مرحله می‌خورم

من نمی‌توانم غذایم را در یك وعده غذایی بخورم و معمولا غذایم را در فواصل زمانی مختلف صرف می‌كنم. این طور غذا خوردن هم برایم لذت‌بخش‌تر است و هم كمك می‌كند احساس سبكی بیشتری داشته باشم؛ مثلا موقع ناهار تنها چند قاشق غذا می‌خورم و بعد از یكی دو ساعت كمی دیگر از غذا را می‌خورم. نمی‌دانم این شیوه از صرف غذا تا چه حد درست است اما من به این شیوه عادت كرده‌ام.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه