اضطراب شیرین اوقات فراغت


اضطراب شیرین اوقات فراغت - تصویر 1

با پایان فصل بهار ، یک سال تحصیلی با همه خاطرات تلخ و شیرین به پایان می رسد. هیاهوی میلیون ها دانش آموز از حیاط مدرسه ها رخت می بندد و مدیران و معلمان گرد خستگی ۹ ماه کلنجار رفتن با گچ و تخته را از تن می روبند. پایان کار مدارس اما آغاز کار تازه اولیای دانش آموزان است.«اضطراب شیرین» کلاس های درس به خانه ها راه می کشد.این بار پدران و مادران بار مسئولیتی تازه را باید بر دوش گیرند. مسئولیتی به نام «پر کردن اوقات فراغت». دوره زمانی اوقات فراغت فشرده و کوتاه اما سرشار از انرژی و حرکت است.

 

 

جامعه ایرانی مدتها است از این فکر عبور کرده که تابستان فصل بلاتکلیفی است. کمتر شهروندی روزهای دوری از مدرسه را یک آسیب یا تهدید می پندارد. در زمانی نه چندان دور، دغدغه خانواده ها این بود که فرزندان محصل شان، فصل تابستان را به بطالت ، خانه نشینی یا خیابان گردی سپری می کنند اما اکنون تابستان برای دانش آموزان و اولیا دیگر فصل خلسه و بی خیالی نیست بلکه فرصتی طلایی است که در آن رقابتی به وسعت ایران زمین به امید فتح قله های خلاقیت و بالندگی ۱۴ میلیون دانش آموز انجام می پذیرد.

 

در این رقابت بزرگ ، هر یک از والدین ایرانی در جایگاه یک معلم و مدیر می نشیند. شیرین ترین بخش ماجرا آنجا است که پدران و مادران در «آزمون اوقات فراغت» می کوشند بالاترین امتیاز را که «رضایت فرزند» است به چنگ آورند.

 

به این صورت اوقات فراغت اهمیتی همپای درس و مدرسه پیدا کرده است. اگر در برهه ای، اوقات فراغت ، به عده خاصی از شهروندان ایرانی محدود می شد اما امروزه این بحث همه شهرها و روستاها را در نوردیده است و آحاد ۷۰ میلیون زیر چتر اوقات فراغت قرار گرفته اند. در میان خانواده ها همه عوامل دست به دست هم می دهند تا فرزندان بالاترین بهره را از ۸۰ روز طلایی تابستان ببرند.

 

 

از این روست که در آخرین روزهای بهار ۹۰ همه خانه ها و منازل هر ایرانی این روزها گرم بحث اوقات فراغت است.

 

● تمرین شکوفا سازی استعدادها

بحث اوقات فراغت نزد هر شهروند ایرانی، با مفهوم «برنامه و برنامه ریزی» گره خورده است.از افقی بالاتر اگر نگاه شود بحث اوقات فراغت را می توان نوعی « تمرین اندیشیدن و برنامه ریزی» به شمار آورد.به همین سبب مسئله اوقات فراغت مدتی است جایگاهی در نگاه جامعه شناسان یافته است. کتاب ها و جزوات گوناگونی به قلم محققان و استادان در این زمینه به رشته تحریر درآمده که اغلب حاوی آموزه هایی درباره مدیریت اوقات فراغت و تفریحات سالم هست و هر کدام راهکارهایی برای توسعه تسهیلات اوقات فراغت، ارائه می کنند.

 

 

یا آنکه بحث اوقات فراغت جایگاهی نو در میان استادان علم ارتباطات یافته است به این سبب که اغلب کارشناسان سهمی شایان در غنی سازی اوقات فراغت برای رسانه قائل هستند. به گفته برخی از استادان ارتباطات و علوم اجتماعی هنوز در قیاس با بسیاری از کشورها رسانه های ایرانی چندان که شایسته است نتوانسته اند به پیشبرد این بخش از امور جمعیت جوان ایران یاری رسانند در حالی که در اغلب کشورها رسانه بیش از ۵۰ در صد از نیازهای تابستانی دانش آموزان را پاسخ می دهند.

 

نقش رسانه ها در غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان آنجا اهمیت می یابد که بحث اوقات فراغت با دو مفهوم مهم خلاقیت و نوآوری پیوند خورده است. به اعتقاد اغلب محققان اوقات فراغت نقش کلیدی در شکل گیری ذهنیت ها، رفتارها و در کل شخصیت دانش آموزان دارد بنابراین رسانه ها با مشارکت همه جانبه در این زمینه می توانند به رشد خلاقیت، نوآوری، احساس ابتکار، بازآفرینی قوای روحی یاری رسانند. نشان دادن راهکارهای درست بهره جویی از عصر تکنولوژی یکی از تکالیف رسانه ها در قبال جمعیت جوان است رسانه های ایرانی از این واقعیت آگاهی دارند که بخشی از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندانشان این ۸۰روز طلایی را به فراگیری تکنیک های روز اینترنت و کامپیوتر صرف کنند و تب تکنولوژی های مدرن گرمایی تازه به تابستان ایرانی ها بخشیده است.در واقع، تکنولوژی در اینجا نیز مرزها را برداشته است و رسم و رسوم خانواده های ایرانی در پر کردن اوقات فراغت فرزندانشان شباهت زیادی به کشورهای دیگر پیدا کرده است.

 

● صف اول متولیان اوقات فراغت

با این همه بار اصلی غنی سازی اوقات فراغت هنوز بر دوش نهادها و دستگاه های دولتی است. این روزها در و دیوار شهر را اطلاعیه ها و فراخوان های دستگاه های دولتی و غیردولتی پوشانده که به صورت هایی چشم نواز و جذاب سعی دارند بهترین برنامه تابستانی را به رهگذران عرضه کنند. در صف اول این نهادها ، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر سازمان ها نظیر بسیج و مساجد و انجمن های غیردولتی قرار دارند.

 

 

چنان که اغلب کارشناسان گفته اند به دلیل جمعیت جوان ایران، آموزش و پرورش مهم ترین سازمان دولتی است که بار خطیر برنامه ریزی برای فصل تابستان دانش آموزان را بر دوش دارد. در واقع با تعطیلی مدارس فصل جدیدی در فعالیت این نهاد شروع می شود و واحدهای مختلف این وزارتخانه در شهرها و نقاط مختلف می باید به تجهیز فضاهای آموزشی، تشکیل کلاس های تابستانی، برپا داشتن اردوها و برخی کلاس های هنری، ورزشی و فرهنگی در بعضی از مدارس مبادرت کنند.

 

برآورد مراکز تحقیقاتی از پیشرفت چشمگیری در برنامه ریزی نهادهای مختلف بویژه آموزش و پرورش نسبت به سال های قبل حکایت دارد. بر طبق این برآوردها کلاس ها و دوره های اختصاص یافته برای دانش آموزان در سال ۹۰ از تنوع و گستردگی بیشتری برخوردار است. اعتبارات مالی و امکانات بیشتری برای سال جدید پیش بینی شده است علاوه بر این شمار تازه ای از نهادها و سازمان های دولتی امکانات خویش را برای کمک به آموزش و پرورش به کار بسته اند.

 

 

اوقات فراغت ظرفیت بی پایان برای رشد و شکوفایی استعداد دانش آموزان است. در این میدان همه چیز به همت والدین و نیز دقت و تکاپوی دستگاه های ذیربط بستگی دارد. سه ماه تابستان برای نسل جوان و نوجوان ایرانی که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند فرصتی برای ورود به فضاهای تازه زندگی علمی و اجتماعی است. واقعیت این است که هنوز بهره مندی از این فرصت ۸۰ روزه در میان خانواده های ایرانی یکسان نیست دغدغه بسیاری از دولتمردان و برنامه ریزان این است که آحاد شهروند ایرانی در جای جای این سرزمین پهناور طعم شیرین جهش در دوره های تابستانی را به یکسان لمس کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه